R.E. GIBSON MEMORIAL TRACK AND FIELD MEETS

TRACK AND FIELD RECORDS
*revised October 3, 2019

Take me to: Tyke Boys | Tyke Girls | Atom Boys | Atom Girls | Bantam Boys | Bantam Girls | Midget Boys | Relay

 Bold indicates record set in previous season

TYKE BOYS

60 metres

8.6 sec

Michael Morrier

Cyril Varney

2010

80 metres

11.2 sec

Nick Valliant

MacLeod

2010

Long Jump

4.09m

Cale Bast

Northeastern

2016

High Jump

1.30 m

Ryan Martel

Copper Cliff

2005

Standing Long Jump

2.30 m

Chris Perry

Beattie

1975

Softball Throw

47.00 m

Timmy Whalen

Atkinson

1976

TYKE GIRLS

60 metres

8.2 sec

Jaclyn Groom

Walden PS

2010

80 metres

11.3 sec

Nichelle Thomson

Redwood Acres

2005

Long Jump

3.89 m

Grace Cranston

Northeastern

2013

High Jump

1.25 m

Christine Cote

EP de la Découverte

2006

Jaclyn Groom Walden PS 2010

Standing Long Jump

2.11 m

Hannah Norquist

Valley View

2013

Softball Throw

35.05 m

Lauren Fearn

Algonquin

2013

ATOM BOYS

80 metres

10.3 sec

David Case

MacLeod

1974

100 metres

12.8 sec

David Case

MacLeod

1974

150 metres

20.73 sec

Cale Best

Northeastern

2017

200 metres

28.0 sec

Mason Graham

C.C. McLean

2007

Long Jump

4.62 m

Gary Lacey

Falconbridge

1976

High Jump

1.53m

Riley Graffi

MacLeod PS

2019

Triple Jump

9.95 m

Lucas Proulx

Central Manitoulin

2005

Shot Put

12.24 m

Joseph Maxwell

C.C. McLean

2010

ATOM GIRLS

80 metres

10.6 sec

Kennedy Roy

Alexander

2010

100 metres

12.9 sec

Kali Joly

Northeastern

2010

150 metres

20.76 sec

Allison Nordquist

R.L. Beattie

2017

200 metres

28.72 sec

Jaclyn Groom

Walden

2012

High Jump

1.42 m

Jaclyn Groom

Walden

2012

Standing Long Jump

2.37 m

Judy Addo

Robert Jack

1982

Shot Put

9.61 m

Sherry Lalonde

Copper Cliff

2006

Long Jump

4.22 m

Anne Belland

Levack

1975

Triple Jump 9.43m Alexandra Bertrim Helene-Gravel 2016

GRADE 7 BOYS (formerly Bantam)
reset in 2015 due to age group definition change

100 metres

12.70 sec

Grant Higgins

Churchill

2015

150 metres

18.71 sec

Liam Conlin

Copper Cliff

2017

200 metres

27.27 sec

Tyson McFadden

Algonquin

2015

400 metres

58.66 sec

Liam Conlin

Copper Cliff

2017

800 metres

2:29.67

Trent Bell

C.C. McLean

2017

1500 metres 4:46.94 Carson Crane Valley View 2018

Long Jump

4.73 m

Kurtis Wennerstrom

Algonquin

2015

High Jump

1.59 m

Oak Runia

Churchill

2019

Triple Jump

10.32 m

Kurtis Wennerstrom

Algonquin

2015

Shot Put

10.46m

Cameron Shanks

MacLeod

2017

80 metre Hurdles

11.5 sec

Sean Clarke

Algonquin

1983

GRADE 7 GIRLS (formerly Bantam)
reset in 2015 due to age group definition change

100 metres

13.27 sec

Aimie Remillard

Es Macdonald Cartier

2019

150 metres

20.34 sec

Autumn Deshesne

Little Current

2017

200 metres

28.82 sec

Sonya Thompson

Es Macdonald Cartier

2019

400 metres

1:04.56

Myah Fillion

Es Macdonald Cartier

2015

800 metres

2:33.77

Maren Kasunich

Lakeview Elementary

2019

1500 metres 5:14.17 Maren Kasunich Lakeview Elementary 2019

Long Jump

4.41m

Chanyn Bachiu

R.H. Murray

2016

High Jump

1.48m

Sophie Hietkamp

C.C. McLean

2017

Shot Put

9.96m

Lauren Fearn

Alqonquin

2016

Triple Jump

9.84m

Aimie Remillard

Es Macdonald Cartier

2019

GRADE 8 BOYS (formerly Midget)
best of Bantam/Midget results up to 2016

100 metres

11.4 sec

Harold Somers

Martindale

1966

150 metres

17.64 sec

Logan Spicer

Lively

2017

200 metres

23.3 sec

David Case

MacLeod

1976

400 metres

55.50 sec

Lucas Mrozewski

R.L. Beattie

2015

800 metres

2:10.92 sec

Jeremy Cooper

Assiginack

2008

1500 metres

4:27.92 sec

Jeremy Cooper

Assiginack

2008

1500 metres (open) 4:33.10 sec Brent Salem Churchill 1985

Long Jump

5.73 m

Trevor Mizuik

Copper Cliff

1991

Triple Jump

11.86m

Kurtis Wennerstrom

Algonquin

2016

High Jump

1.72 m

Clayton Croke

Levack

1997

Shot Put

14.78 m

Kyle Tremblay

Alexander

2001

80 metre Hurdles

11.4 sec

Bruno Kraus

MacLeod

1983

GRADE 8 GIRLS (formerly Midget)
best of Bantam/Midget results up to 2016

100 metres

12.3 sec

Ariane Saumure

Macdonald Cartier

2014

 

12.3 sec

Katelyn Roberts

Nesbitt

2003

150 metres

20.13 sec

Tessa Favero

Lo-Ellen Park

2017

200 metres

26.2 sec

Rebecca Churan

E.P. Hanmer

2004

400 metres

1:01.96

Erika Brown

A.B. Ellis

2016

800 metres

2:32.4 sec

Heather Compton

Chelmsford

1970

1500 metres

5:21.00 sec

Sydney Tarini

R.L. Beattie

2014

Long Jump

5.37 m

Rosa Vaz

Chelmsford

1974

High Jump

1.58 m

Sophie Heitkamp

C.C. McLean

2018

Shotput

10.38 m

Johanne Lachance

Es Hanmer

1999

Triple Jump

11.16 m

Jaclyn Groom

Walden PS

2014

 

RELAY RECORDS
reset in 2015 due to age group definition change

DIVISION

RACE

RECORD

SCHOOL

YEAR

Atom Girls

4 x 100 metres

57.55

R.L. Beattie

2017

Atom Girls

4 x 200 metres

02:06.73

Walden Public School

2012

Atom Girls

Paarlauf

1820m

Copper Cliff

1985

Atom Boys & Girls

Paarlauf

2105m

Walden Public School

2012

Atom Boys & Girls 10 x 150 metres
04:01.96
MacLeod PS 2017

Atom Boys

4 x 100 metres

56.7

Beattie

1976

Atom Boys

4 x 200 metres

02:02.7

Jessie Hamilton

1980

Grade 7 Girls

4 x 100 metres

56.80

MacLeod PS

2015

Grade 7 Girls

4 x 200 metres

2:02.26

Lo-Ellen Park

2017

Grade 7 Girls

4 x 400 metres

4:34.78

Lo-Ellen Park

2017

Grade 7 Boys

4 x 100 metres

55.50

Northeastern ES

2015

Grade 7 Boys

4 x 400 metres

4:38.10

Northeastern ES

2015

Grade 7 Boys

1600m medley

4:36.40

MacLeod PS

2015

Grade 8 Girls

4 x 100 metres

54.90

Macdonald Cartier

2015

Grade 8 Girls

4 x 200 metres

1:59.00

Nesbitt PS

2015

Grade 8 Girls

4 x 400 metres

04:32.2

Wembley

1987

Grade 8 Girls

1600m medley

04:43.6

Churchill

1980

Grade 8 Boys

4 x 100 metres

49.9

Churchill

1977

Grade 8 Boys

4 x 400 metres

03:57.7

Nesbitt

1979

Grade 8 Boys

1600m medley

04:11.5

Churchill

1985

*Midget Girls 4 x 200 - New Event in 1996
*Atom Boys and Girls 10x150m - New Event in 2017

hj

 

 

Take me to: Tyke Boys | Tyke Girls | Atom Boys | Atom Girls | Bantam Boys | Bantam Girls | Midget Boys | Relay